Hitler’in askerleri(Kısa)

‘Bir şeyi bilerek yönetmek’

Halk neden hükümetin yanında yürüyordu.Böyle iğrenç bir düzen’e insanlar neden katılıyordu.Demokrasi’den neden vazgeçildi.Yoksa,bu genişleyen bir uçurumun sahte kimlikleri miydi?

İnsanlar yavaş yavaş alıştı.Gizli görüşmelerde alınan kararlar’a uymamaları sorun değildi.Silah ondaydı.Yoldaşlarını ise güvence altına aldı , kıskansınlar diye.

Hükümet ve vatandaşların arasında genişleyen bir boşluk vardı.Herşey bilinçsizce ilerliyordu.Her adım’da vatanseverlik bağı artıyordu.Ve sosyal amaçlarla ilişkili olarak kılık değişiyordu.

Diktatörlük yön değiştiriyordu.Anlamak kolay değil.İdeolejileri ,temel şeyleri verdi insanlara,ulusal düşmanlarına karşın mücadeleyi  ve sürekli değişim krizlerinden sağa çıkmaya başarma gösterişi insanları etkilemeye yeterdi.Neden mi? Siz söyleyin ,Düşünmeye vakit var mıydı?
“Karşı gelin ve sonunu düşünün” .Sonu tahmin etmek zordur.bunu kimin başardığı bilinmez.Ama güvenilen temsilcisi bellidir.’hitler’

——————

Kimse nereye ve nasıl hareket edeceğini bilemiyordu.’Kiliseye saldırın’ bam,’Komünistleri öldürün!’ bam.Gittikçe kötüleşiyordu.Karşı çıkmak bir seçenek değildi.Zemin hazırdı.Kendi yolundan gitmek ,sorun yaratmak demektir.Ayrıca gerçek belirsizliğin korkusu vardır.

Belirsizlik akıllardan çıkmayan bir kaygı haline geldi.Kimse mutlu değildi,olamazlarda.

İllegal örgütler kurulmuştu.Çok vardı.zamanla sayıları düştü.Korku ve belirsizlik galip geldi.

Yüz binlerce insan birleşince ortada kalamazdın.

Yapmak istemezlerdi,ama zorunluydular.Gelecek yakalarındaydı.
Kendilerini aldatmanın yükü çok ağırlaştı.Küçük bir bebeğin ağlama sesi belki her şeyi değiştirildi.Belki herşey çökebilirdi?

Ulusun içinde yaşadığın dünya senin dünyan değil.Bulunduğun konutlar senin evin değil.yemek salonları,tiyatrolar,sinemalar falan filan ikna edici değil.Formlar ile tanımlama hayat boyunca sürdürülen bir hataydı.

Şimdi Nefret ve Korku dünyasında yaşıyoruz.Nefret edip korkan insanlar kendileri dahi bilmiyorlar.Herkes dönüştürülünce  dinamo etkisi çıktı.Kendini sürdürebilmek için her yere gitmek zorundaydı.

Savaş başladığında:direniş, protesto, eleştiri ve şikayet hepsi de en büyük suçtu.

Hükümet ,savaşlar başladığında onu kazanmak için herşeyi yapardı.Hitler’in düşünceleri kendilerin yararına olacağını tahmin eden insanlar ve hükümete karşı protesto ve direnç gösterisi yapmak isteyenler bahis’e girdi.Hitler’in almanyası başarılı olacak mıydı?