Dünya Kara Deliğe Yaklaşırsa ne olur?

Soru Şu; Dünya Kara Deliğe Yaklaşırsa Ne Olur?

Bilim dünyasının yerçekimsel dalgaların ispatıyla sarsılmasının ardından Hull  Üniversitesi  profesörü Kevin Pimbblet da Dünya’nın bir kara delikle karşılaşması durumunda neler yaşanacağına dair bilimsel bir açıklamada bulundu.Teşekkür ederiz pimbblet bey

Modern fizikle uzaktan yakından ilgilenen ya da en azından uzay filmi sevenlerin yakından tanıdığı kara delikler, ışık da dahil olmak üzere her şeyi içine çeken çekimsel kuvvetleriyle ünlüler.

‘Spagettileşme’ Ramen!

Her ne kadar Dünya’nın içine çekileceği ya da etkilerini hissedeceği mesafede herhangi bir kara delik bulunmasa da, bilim kurgu takipçileri ve olası bir kıyametten korkanların aklını, “Dünya, bir kara delik tarafından yutulursa neler olur?” sorusu kurcalıyordu ve cevap bulundu: Spagettileşiyormuşuz!

“Eğer bir kara deliğe çok yakın durursanız, alabildiğine uzarsınız, tıpkı bir spagetti gibi” diyen Pimbblet, bundan ‘korkmamamız’ gerektiğini de sözlerine etkiliyor. Çünkü, ‘spagettileşmek’ için kara deliğe yaklaşmamız lazım ancak bu çok da olası bir durum değil.Tabi arkadaşlarınızdan biri kara delik bulmadı ise.

‘Hologramlaşma’

Pimbblet’a göre, Dünya üzerindeki milyarlarca insan ise gezegenin ince uzun bir hal aldığını göremeyecek çünkü kara deliklerin yaydığı ciddi oranda radrasyon, insanlık tarihine çoktan son vermiş olacak.

 
Sakin, profesör Pimbblet’ın güzel bir haberi de var: “Bir kara deliğe çarpacak kadar şanssız olabiliriz ama bütün bu gümbürtüden sonra kendimizi hologram olarak varlığımızı sürdürür şekilde bulabiliriz.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s