Demokrasi devleti Bölüm 7

Tarihte(Ancients) Demokrasinin beşiği içinde yaşayan insanların büyük çoğunluğu kölelik yaşıyordu ve kadınlar karar verme sürecinden de tamamen uzaktı. Orada, demokratik düşüncenin büyük kaynağında yalnızca mülk sahibi erkekler yönetti ve güçleri aileleri ve köleleri de dahil olmak üzere tüm mülklerine yayılmıştır. Sahipler birbirlerini özgür ve eşit erkekler olarak görüyorlardı ve sırasıyla her biri emrettiler. Özgür insanlara (ve özgür insanların :erkeklerin mülk sahibi insanlar olduğunu vurgulamamıza izin veren)  iyi yaşama yaşamıydı.

Ancak uyumlu bir toplumun bu kavramı bile, zamanın geçmesiyle birlikte kayboldu ve günümüzdeki demokrasi ile hiçbir ilgisi yok. Günümüzde acı çektiğimiz şey, belirli bir zaman ve mekan bağlamında ve belli bir ideolojik paradigmalar dizisi içerisinde ortaya çıkan modern Devletin yaratılmasıyla başlayan belirli bir tarihsel evrimin sonucudur. Eskiden serbest erkekler (mülk sahipleri) arasında gerçekleşirdi; ancak şimdi, özgür erkeklerin artık birbirine eşit olmadığı yeni bir şey olan Devlet ortaya çıktı. Devlet, ilkel çatışmanın asırlık olgusunu ele alması düşünülen yapay bir yaratmadır.

elbette insanoğlunun doğal şartı, herkesin herkese karşı bir mücadelesi vardır. Böylelikle dikey bir organizasyon yapıldı: vatandaşların vasal kitleleri üzerinde egemen bir otorite. “Toplum” un ne anlama geldiğinin yeni paradigması, büyük ve medeni olgunun önündeki şiddet ve baskıcı bir güç olarak nitelendirilen, doğaya karşı bir karşı ağırlık olarak yükselen yeni bir yardakçı: “politika”. Böylece toplumun zaferi modern devletin yaratılmasıydı, bu sadece doğayı gerektiren her şeyi evcilleştirmektir.

Sonra İngiliz Devrimi, Birleşik Devletlerin bağımsızlığı, Fransız Devrimi … burjuva devrimlerini birbiri ardına izledi … Bilindiği gibi devletin inşası, belirli bir tarihin meyvesi ve onu anlamalıyız. Ilgili özel materyal ve ideolojik gelişmeyi göz önünde bulundurarak. Modern Devlet, ulus-devlet ile bağlantılı olarak, denetim ve dengeler sağlamak için güçlerin bölünmesi ve bir dizi devredilemez hak ve yükümlülüklerle birlikte ortaya çıkar. Yıllar geçtikçe, savaşların ve devrimlerin ardalanması ve refah devletinin Sovyet tehdidi karşısında güçlenmesiyle modern Devletin özü veya anlamı hakkında hiçbir şey değişmedi. Devletin misyonunun ‘Refah Devleti’ bağlamında sınırlarının göreceli olarak uzatılmasının ötesinde ya da vatandaşların demokratik Devletin resmi işleyişine katılma iddiası varsa da, modern Devletin bu tüm değişkenlerinin tek asıl amacı, Doğa ve vatandaşların vasallarına karşı ve üzerinde inşa edilmiş yapay bir düzendi..

Modern Devlet’in kurumsallaştırılması ve özellikle de demokratik biçimi, “vatandaşlığın” doğumuna yol açtı. Böylece bireyler, birey olmayı bırakacak ve üstün bir realite – devletin bir parçası (MAL) haline geleceklerdi ve devleti   koruyarak güvenlikleri artacaktı.

Doğal ve devredilemez hakların bir avuç ve toplum için zararlı olan eğilimlerin etkisiz hale getirilmesi başlandı.

Her şeyden önce hangi eğilimler toplum için zararlı sayılır ve bunu kim karar verir?

İkincisi, bu zararlı eğilimleri nötralize etmek için hangi tedbirler kullanılacak?

üçüncü olarak, kendinden daha üstün olan bazı otoritelerden kaynaklanan sözde bu haklar, otorite onları tanıdığında ve onlara verilmesi için karar verirken duruyor. Devlet hangi eğilimleri toplum için zararlı olduğunu tanımlar, hakları verir ve garanti eder, neyin doğru olduğunu ve neyin olmadığını kararlaştırır ve Devlet, gerekçe gösteriyorsa, bu hakları güvence altına alır veya iptal eder; çünkü Devlet, tekelini kuvvet altına alır .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s