Nedir bu Anarko’lar ? Bölüm 5

Anarşizm kendini sorgulayan bir görüştür.Bu yüzden de farklı eğilimlere ayrılmıştır.

Başlıyoruz.

Anarcho-syndicalists(anarko sendikalistler)

Anarşist fikirlere dayalı bir sanayi birliği yaratılması. Bu nedenle, merkeziyetçi ve federe sendikalar kurulur.Doğrudan eylemde bulunan sendikalar savunulur.

Bu nedenle, kapitalizm altında bile anarko-sendikalistler “özgür üreticilerin özgür birlikteliği” yaratmaya çalışmaktadırlar. Bu derneklerin “pratik bir anarşizm okulu” olarak hizmet edeceğini düşünüyorlar ve Bakunin’in işçi örgütlerinin devrim öncesi dönemde “Sadece fikirleri değil, aynı zamanda geleceğin gerçeklerini de” yaratması gerektiğini söylemi ciddiye alınır.

Mutualism:

Bir çeşit pazar sosyalizmi etrafında kuruludur – işçiler emek ürünlerini, topluluk bankaları sistemi ile alışveriş yapmaya çalışırlar. Bu karşılıklı banka ağı .Bütün topluluk tarafından oluşturulur, herhangi bir bireyin ya da sınıfın özel avantajı için değil, krediye önem vermeyen be herkesin menfaati için oluşturulan bankalar. Emek yeni bir yön kazanır ve demokratikleşme yolunda ilerler. Bu bankalar yerel topluluğa aittir!

Anarcho-collectivists:

Özel mülkiyet bitişi üretim ile olur.Üretim arttıkça topluluk güçlenir ve para anlamsızlaşır.

Anarcho-communists:

Topluluğun, toplumun temelini oluşturması gerektiğini ve üretim ve tüketim araçlarının ortak mülkiyet olduğunu savunurlar. Ayrıca anarşist bir toplumda paranın kaldırılması gerekir. Sonunda, toplumun, “Her birinden kendi yeteneklerine göre, her birinden kendi ihtiyaçlarına göre” en üst düzeyde öne sürdüğü çizginin üzerinde çalışacağı konusunda hemfikirler. “Yeteneklerine göre her biri , kendi ihtiyaçlarına göre her biri için.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s