Anarşizm ve eğitim Bölüm 4

Anarşist düşüncelerin kuruluşundan bu yana, yazarlar ve düşünürler, eğitim sistemini radikal kurumsal ve toplumsal değişim olarak görmüşlerdi.

Halen öyle değilmi?

19. yüzyılda,  Anarşi gelişimindeki pek çok önemli kişi, eğitim sistemiyle ilgili, standart öğrenme yöntemine (ezberleme ve tekrarlama üzerine kurulu) saldırıyor ve ayrıca okulların kilise ve devletin elinde bulundurduğu güçlü bağlara karşı çıkıyordu. Hem Francisco Ferrer hem de William Godwin için okul, “yönetici sınıfın elinde egemenlik aracı” idi Onların ve diğer anarşist düşünürlerin zamanları için, okullar sadece gençleri toplumsallaştırmak ,toplulukların itaatkar üyeleri haline getirmek için kurulmuş kurumlardır. Bunlar, özgür düşünmeyi teşvik etmeyen yerlerdi ve öğrencilerin alanlarını kendi ilgi ve tutkularını geliştirmelerine izin verilmiyordu.

İspanya da Nüfusun neredeyse üçte ikisi okuma yazma bilmeyen ve okula gitmiş olanlara yetersiz öğretmenler tarafından dini bilgiler ile dolu bir ortamda eğitim verilmiştir. Ferrer’in bu eyaletteki okullara tanıklık etmesi ve mirasa sahip olması onun Barselona’da bir okul açmasına yol açtı. Toplumun işçi sınıfı üyelerini eğitmeye odaklanan okul, anti-otoriter, zorlayıcı olmayan kendi kendine öğrenme fikrine dayanıyordu. Çocuğun haklarına, din ve hükümetten bağımsız, entelektüel bir bilinç geliştirmesi gerektiğine inanıyordu. Bu okul Escuela Moderna ya da Modern Okul, kısa ömürlü olsa da birçok önemli ve kalıcı etkiye sahipti. Çabaları (aynı zamanda Michael Bakunin, Peter Kropotkin, Leo Tolstoy, Frederick Froebel ve diğerleri gibi yazarlar tarafından geliştirilen teori etkisi sayesinde ) 1911’de New York şehrindeki Modern Okulun kuruluşuna ilham kaynağı oldu. Bu okul, Barselona’daki eğitim deneyinden çok daha uzun bir ömre sahip ve topluluğun bir merkezi haline gelmeye ve topluluk yaşamında bir uygulama haline gelmeye başladı. Bu okullar ve genel olarak eğitimi çevreleyen anarşist düşünce tarihi, düşünme şeklimiz üzerinde çok büyük etkiye sahiptir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s