Anarşizmi günümüzde ne yaptılar bölüm 3

Kısaca ayırdılar.

Günümüzün anarşisteri, çeşitli siyasi ve felsefi özelliklerin ortak olduğu farklı sikimsonil icatlar çıkardılar. Klasik anarşizm ilkelerine dayanan ve bazen farklı olan gruplar, günümüz anarşizmin kapsamını genişleten ve geleneksel anarşi kavramlarını yeniden tanımlayan çeşitli gruplar vardır.

Anarcho-feministler:

feminizmin ve anarşizmin ideallerini birleştimidir.Bunlar, kadınların kurtuluşudur.klasik anarşistlerden ziyade, diğer zulüm biçimlerinin dışlanmasıyla  ile işleri yoktur .İçlerinde kesinlikle ayrımcı vardır.Bunun nedeni günümüz de halen cinsiyet ayrımcılığını olmasıdır.  Bugünkü günümüz siyasi hareketlerinde olduğu gibi cinsiyet ayrımı da çözülmedi. Öte yandan, birçok kadın geleneksel olarak erkeğin egemen olduğu hareket içerisinde,  kadın alanını koruma ihtiyacı hissetmekte ve kadının kaygılarının geçerliliğinin birlik sağlanabilmesi için anarşist felsefeye tanınması ve entegre edilmesi gerektiğine inanmaktadırlar.

Anarco-feministler, genellikle, kadınların kendi güçlenmelerine ve doğrudan eylemlerine destek vermek için kadın sorunlarına yönelik devletçi çözümleri reddederler. Anarka-feminist örgütlenme, yerinden yönetim, katılımcı karar verme ve taban seviyesindeki eylem üzerine bir vurgu ile karakterize edilebilir. Anarka-feministler genel olarak, insan potansiyelinin yerine getirilmesinin, geleneksel cinsiyet rollerinin ötesine geçerek ve tüm insanlarda faydalı “erkeksi” ve “kadınsı” özelliklerin gelişmesini ve tüm ilişkilerde eşitliği sağlayarak en iyi şekilde başarılabilir olduğuna inanmaktadırlar.

Çoğu modern anarşist, özgür irade ve kendi kaderini ,ideallerinin kişisel yaşamlarına uygulanmasına yoğunlaşmaktadır. Bu eğilim içerisinde cinsellik, aile ve kişilerarası ilişkiler alanlarında çeşitli seçeneklerin kabul görmesine vurgu yapılmaktadır. İlişkiler, dahil olan tüm bireylerin özgürce seçilmesine ve onaylanmasına dayanır.Hükümet ve din toplumsal kısıtlama yapmamalı. Anarşistler, evlilik, çekirdek aile ve zorla çoğaltılmış üreme gibi geleneksel görevlerin iktidar ve otorite konumundaki kişilerin çıkarlarına hizmet etmek üzere tasarlandığını kabul ederek, sigara içiciliği olmayan, geniş aileler gibi yaratıcı ve gönüllü ilişki alternatiflerinin oluşmasını vurgular ve Ortaklaşa çocuk yetiştirme savunulur.Ordu gibi baskıcı kurumlar olmamalıdır. Eşcinsel varlığı arttırma çabalarına da karşı çıkılmamalıdır.

Çoğu modern anarşist, klasik anarşizmin ateizme bağlılığının (aksine, geleneksel otoriter dini kurumların yıkıcı etkisine yanıt olarak) aksine, geleneksel dinleri yaşama özgürlüğü düşüncesi yaygındır.Maneviyat. Ahlaki alanda, bu anarşistler hukuksal ya da ahlaki otoritelerin ilan edilmesinden ziyade kişisel sorumluluk ve başkaları için endişeye güvenmektedirler.

Bir de deri ceket giyip rock müzik dinleyen anarşistler var.ONlar da işin havasında nefretlikler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s