Anarşizm Bölüm 1 ufak bir giriş

Anarşizm sizlere uzunca anlatmak isterim.Hazır mısınız? hadi o zaman

Şimcik,Herkese göre anarşizm farklıdır.Benim analatıcaklarımı başka bir anarşist anlatmaz ve karşı da çıkabilir.Ama hedeflerimiz aynıdır.

Devlet de dahil olmak üzere hiyerarşik otoritenin her biçiminin kaldırılmasını savunan bir ortak düşünceden doğmuştur. Bizler,  bazı Marksistler gibi, sınıfsız bir topluluk elde etmek için geçici şiddetin gerekli olduğunu ve bu sayedede devletin yok edilmesi gerektiğini savunuruz.Şimdi şiddeti savunan taraf bir de barışçıllığı savunan taraf var.Benim gibiler değişimin şiddet ile olacağına inanır.Öbür ki anarşistler de barışçıl olanlar ,söz yordamı ile anarşizmin olacağını savunur.Anarşizmin barışçıl kısmının önde gelen ismi Kropotkindir.Onu anlatırım ileriki postlarda kendisi harika bir kişiliktir.

Anarşizmi şimdilik politik bir felsefe diye düşünelim.Çoğu insan anarşizmin kötü bir şey olduğunu zanneder.Bilen kişiler tarafından da dışlanılır.Nedeni ise parti çizgisinden karakterize edilemeyecek kadar farklı düşünme biçimlerini kapsıyor olmasından kaynaklanıyor.

Anarşizm de Hiyerarşik otorite,kilise,devlete karşı çıkılır.Bu tarz yerlerin gereksiz ve insanları kıstladığını düşünürüz.İnsanlar işbirliğine uyumludur.Sağlanması gereken şey karşılıklı saygıdır.

Dayatılan yasalar toplumun refahına dayanmalıdır.Otoriteler insanları kullanıp kendileri için hareket ettirmeye zorlamamalıdırlar.

Irkçılık,sınıfçılık,cinsiyetçilik ve şovenizm birbirleri ile bağlantılı olup bir zulüm görevi görür.Birinin amaçları uğruna feda olmamalıyız.

Anarşistler şiddet kurumlarını devirmek için şiddet kullanır.Amaç sadece mevcut düzeni yok etmek değildir.Anarşizm düzeni için insan şekillenmelidir.Hayal edin,daha insancıl insanlar,saygılı,görgülü,düşünceli ve mantıklı insanlar.Bu değişim için yol açılmalıdır.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s