Menemen olayı 1930

kubilay.jpg

Kubilay dı idealist vatansever olan.Kubilaydı kan dökülmesin diye vahşilerin arasına atlayan.Kubilaydı cumhuriyet için ölen.

Deccale karşı mücadele için gelen bir mehdi derler ona.Günleri kahvehanelerde esrar içen bir mehdi.Derviş Mehmet.
Etrafına topladığı insanlar şeriatçılardı.Osmanlı topraklarında yapılan Devrime karşı çıkmak kutsal görev sayılmıştı.Halifeliğin kaldırılması,dini kurummların kapatılması ve şapka kanunu grubun karşı çıktığı temel dayanaklardı.

Derviş gittiği yerlerde ağır islamcı insanlara kendini mehdi olarak tanıtıp bu lağımdan kurtaracağını idda ediyordu.Bu mahluğun hedefi Şeriat Ordusu kurup Avrupa ve doğuyu şeriata sürüklemekti.Kahvehanede içtiklerinin yan etkisi.
İLk işleri Ankara da kapatılan tekkeleri açmaktı.Açtırdılarda.

Bu Derviş güvendiği 6 kişi ile yola çıktı.Bu kişiler halife düzeninin temel isimleri olacaklardı.Menemene yol aldıklarında ,gruplarından biri korkudan ayrılır.

Derviş Mehmet Menemene vardığında kendini orada da Mehdi ilan eder.Şeriat (Sancak-ı Şerif derler) altında birleşmek istemeyenleri kılıçtan geçireceklerini ve hali hazırda ordularının olduğu söyler.(Abdülmecidin ordusu.Halife olan)

100 kişi Menemenin sokaklarında şeriatı haykırıyorlardı.Cumhuriyetçilerin kafir olduğunu ve öldürülmesi gerektiğini söylerler.

Derviş Mehmet bizzat kumandanın yüzüne şeriat ilan ettiklerinide söylemişti.Tabi Kumandan ciddiye almamış.

Şeriat grubu Menemen halkının huzurunu kaçırdıkça kaçırıyordu.Kumandan olayın ciddiyetini kavrayınca yardımcısı Nihat beye olaya müdahale etmesini rica etti.Nihat bey ise Yedek Asteğmen Kubilay’ı görevlendirdi.Kubilay, Mehmet derviş gibi Giritliydi.Kendisi Türkçüydü.Görevi seve seve kabul eder.Bir de yetim kalacak küçük bir oğlu vardı.

Kubilay ve 26 asker Dervişin grubunun karşısına dikilir.Kubilay ilk teslim olmalarını istemiş.O sırada patlama sesi ile Kubilay ın topuğuna sıkmışlar.
Ardından da tüfek sesleri yükselmiş.Askerlerin mermisi kuru sıkı olduğundan karşı tarafa pek zararı olmamış.Tabi mehdimizde kendini ölümsüz zannetmiş o anda.Askerler dağılmış.Arkada Kubilay kalmış.
Topuğundan vurulan Kubilayın yanında Derviş Mehmet ve Şamdan Mehmet ,Kubilayın başını gövdesinden ayırmış.

Derviş Mehmet,Kubilayın başını meydana getirir.Kendisinin Mehdi olduğunu ve şeriatın geleceğini tekrar vurgular.Gövde gösterisi yapıyordu.
İlk müdahale eden Bekçi hasan.Bekçiyi gören grup ateş açarak yere sermişler.Ardından bir tane daha bekçi gelir ve onuda öldürürler.
Bir süre sonra da Askerler meydana girer.Bu sefer Askerlerin kuru sıkıları yoktur.Grup o gün yıkılır.Mehdi denilen kişi gebertilir.Sağ kalanlar mahkemelere götürülür..

105 kişi sorgulandı.Aralarından 34 kişi idam edildi.O gün sıkıyönetim ilan edildi.Girişler çıkışlar sağlamlaştırıldı.Bunun devamınında şeriat ile ilgisi olan bir sürü kişi mahkemelerde yargılandı.

 

NOT:Menemen olayı çok farklı şekilde gelişmişte olabilir.Askerlerin bilerek kubilayı yüz üstü bırakması,Nakşibendi tarikatına göz yumulması,bekçileri jandarma ateşinin öldürdüğünü,Faaliyetlerinin önceden bilinip ciddiye alınmaması gibi söylemlerde var.Hatta bunun efsane olduğunu söyleyenler bile var.

not:Atatürk Menemenden geçerken perdeleri çekip geçermiş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s