İsrail Hakkında Genel Yazım

Fakirlik ve işsizlikten başlamak isterim.

Ben fakir insan israil de göremedim.Hepsi patron.Geneli lüks içinde yaşıyor.

Akademik kadroya verdikleri önem muazzam.Bunu üniversitelerini araştırarak çok kolay anlayabilirsiniz.

Yeteneğe göre eğitim veriyorlar.Donanımlı liseleri var.Yararlı insan yetiştirmeye çalışıyorlar.(Sandıklarımızdan biri)

Kültür olarak bakarsak.Saygı da kusur yok.’Kendilerini üstün olarak görüyorlar’ denmesi doğru.Kendilerini böyle görmeleri saygıya engel olmuyor.Yolda yürüyen çağdaş bir bey efendiye ;

‘Türkler hakkında neler düşünüyorsunuz?Sizce onlar nasıl bir insan’ dediğimde çok sevecen bir şekilde kebabı sevdiğini söyledi.Kebab ın ünü her yerde.Türkleri eğlenceli insanlar olarak tanımladı.’Her ülkenin insanları olduğu gibi onlarda bizim kardeşlerimiz’ diye bir yanıt aldım.Aramızda küçük bir konuşma geçti sonrada vedalaştık.

Tel aviv de Beit Ariela Kütüphanesi adında mükemmel bir cennet var.Mimarisi o kadar hoş ki insanın sürekli gidesi geliyor.Kitap zenginliği bakımından 5 yıldız.Dünya tarihi bölümünde ,Türkiye Cumhuriyet tarihi kitapları yer alıyor.Yürümeye devam ettikçe Türkiye içerikli kitaplar kalbinize nüfus ediyor.Müzik sanatı ,el yazmaları ve filmler de var.Beit Ariela  dan bahsetmeden geçmeyeyim dedim.Duyarlılıkları benim çok hoşuma gitti.

Kaldığım 3 hafta boyunca ibranice ye hayran kaldım.Öyle bir ilahileri var ki size boyut değiştirtiyor.Sanata önem veren bir ülke.


Buraya kadar ırkçılık yok gibi gözüküyor.Görünürde ırkçılık yaptıklarını çaktırmıyorlar.Orada tanıştığım bir arkadaş bayanların yahudi olmayan baylar ile ilişki yaşamadığını söyledi.Dediğine göre çoğu insanın kabul ettiği bir şey var orada.’Yahudi doğmak ayrıcalıktır’.Kendilerini seçilmiş olarak görüyorlar.Ama sınırı aşmıyorlar.

Bu ülkeye ciddi bir iş için geliyorsan Yahudiliği bilmen ve iyi bir eğitim alman gerekiyor.Arkadaşın tarafsız anlatımlarından benim çıkardığım; Yahudilik hakkında çok sorun çıkardıkları.Özellikle vatandaşlık alırken.Yahudi olma zorunluluğu yok tabi ki ama bilmelisin.Bir de Siyonizme inanmalısın.

Bu düşüncelerine rağmen diğerlerine öyle küçümseme gibi tavırları yok.Dediğim gibi saygılılar.Dışarıdan böyle gözüküyor.İçlerin den çok daha farklı düşündüklerin den eminim.

Yukarıda konuştuğum beyefendi haricinde diğerleri ile iyi bir diyalog kuramadım.Bir de yabancıyım diye elini sallayıp sorry diyen çok oldu.

Yahudi olmak şart bu ülkede! Buna rağmen ırkçılık çizgisini çok iyi biliyorlar.


İsraile hizmet de bulunduktan sonra

Yeteneklerin var ise ,onlar seni gereken seviyeye getiriyorlar.


Filistin hakkında düşündüleri:

İsrailliler Filistinlileri çok sevmezler.’İsrail filistine saldırmadı.Milis güçlerine karşı savaşıyorlar’.Ne zaman filistin hakkında bilgi verseler hep bunu söylüyorlar.6 kişi ile konuştum hepsi bunu söyledi.Bu operasyonlardan hiç birinden  memnun değiller.Kendilerini kötü tanıttıklarını düşünüyorlar.


 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s