Maraş Katliamı

Ecevitin engellenişi ile daha farklı bir boyut aldı.Ecevit,halkın  hak ve özgürlük istekleri yerine getiremiyordu.Hükümetten bekleyiş arttı.
Üniversitelerde bomba saldırıları yapıldı.
amaç siyasal iktidarı yıpratmak.Kamuoyunu rencide etmek ve askeri darbeye tavan hazırlamak.
Mhp, o dönemin süpernatonun siyasal örgütü idi.
Türkiyeyi parça parça ele geçirecekti Mhpli Türkeş.
Elazığ erzincan malatya maraş sivas a hedef alımdı.Sunni alevi türk kürt kavgası yaratarak iktidarı yıpratıyordu mhp.

Kimi öldürürsem ortada kargaşa çıkabilir,diye düşünüyorlar.

Malatyada;
Sol alevi kadroyu temizleyip ülkücüler yerleştirilecekti.
Malatyada insanları kışkırtıyorlardı.Sol kesim camilere saldırıyormuş ta mış mış.Kendileri saldırıp solcuları kötü gösteriyorları.

Elazığ
1978 elazığ da suya zehir atıldığını yaydılar.Bu iftirada sunni ve alevi karşı karşıta geldiler.Zamanla aralarında sakinleşerek olay unutuluyor.

Maraş;
maraşta sol ve alevi nüfuz fazla bi kere.Alevi kesimin zenginleştiği düşünüldü. Bunlara müdahale edilmesi gerekiyordu.Maraşta sol kesimde potansiyel arttmaya başlayınca söylemlerde arttı.

‘Maraş sağcıdır burada solcu bulunamaz’

Türkeş tabi bunları kışkırtıyor.Gizlice silahlar gönderiyorlar.Mhpliler silahlanıyor.Solcular belirli yerlere girememeye başlıyor.Çeviker denen kişi Ankara- mamakta yakalanıyor.Bu adam maraşta silahları sağlayan zincirin önemli ismi

Sabri özkan denilern bir alevi dedesi var.Kahvede otururken bunu öldürüyorlar.
Kahvedekiler şöyle anlatıyor.Sağcılar kahvenin içine bomba atıyor.Bir yanlışlık ötürü bomba patlamıyor.Herkez yere yatarken sabri özkan dede de ayağa kalkıyor.Ellerini açıp bağırıyor. o sırada da kurşunların kurbanı oluyor.
istedikleri noktaya ulaşmaları için plan tıkır tıkır çalışıyordu.

Aralık ayı,

Ülkücüler kapı kapı evleri işaretliyorlardı.Devlet de buna izin veriyordu.
Çiçek sineması bombalanıyor sonra.Sinemaya ülkücü filmi getiriyorlar, zorunlu izlenmesi şartı koyuluyor,Provokasyon için.Film oynarken de Solcu taraf sinemada bomba patlatmışş deniliyor.Tabi solcular yapmıyorbunu .
Maraş ta aralık ayında.iki devrimci öğretmen vurulur.Hacı çolak Mustafa yüzbaşığluç.Bunların vurulması meselenin Alevi-sünni meselesi olmadığını belli eder.Bu sağcı ve solcu meselesi idi.Çünki biri sünniydi.Bu kurnazca hazırlanmış bir öldürme eylemi idi.
İnsanları kışkırtmaya devam ediyorlar.İlerleyen günlerde insanlara alevilerin camileri yaakacağını ve katliam yapacaklarını söylüyorlar.
iki öğretmenin cenazesi yapılacaktı.Doktor bu cenazeyi erteliyor.Perşembe günü öldürülmesinin nedeni Cuma günü maraşın merkezine daha çok insan gelmesidir.Cuma günü  de erteliyorlarki sağcı grup hazılrık yapsın.
İnsanlar cenazeye geldiklerinde karşılarında tüfekler ve sopaları buluyor.Tabutlar bırakılarak kaçılıyor oradan.
Bir kaç saat sonrada camilerden kızıllar şehrimizi bastı onlara geçit vermemek için hakyolunda buluşalım diyorlar.Her yerde mhp bayrakları sallanmaya başlıyor.Mahaller kızıllara karşı müdahale için örgütleniyordu.Ortalık çok kötüydü.sokağa çıkma yasağı ilan ediliyor.Sokağa çıkma yasağı sağcıların aleyhineydi. Mhpliler gruplar halinde sokaklarda dolaşıp işaretleme ve örgütlenme işlerini hallediyordu.
Cumartesi günüde komünistler moskovaya,tekbirler ve başbuğ türkeş sloganları ile mahallere saldırmaya başladılar.

Sağcı grubun bazılarında silahlar vardı..
Yörüksel mahallesinden saldırı oluyor önce.Direniş ve ateş açılınca sağcılar geri çekiliyor.Ölenlerde oluyor.
Askerler geliyor.tabi sağcılar askerleri yanına çekmeyi başarıyor.Solcular bize saldırdı diye.Bir süre sonra Maraşa askeri araçlar geliyor.Üstlerinde mhp bayraklı olan araçlar.
Camlık dere yani mahallenin üst tarafında askeri araçlar gövde gösteri için gelmişti.Askeriye mhp lilere göz yumuyordu.O kadar kalabalığın için de hiç bir şey yapamazlardı.yaptıklarına sessiz kaldılar.

Birden geri çekildi asker.Nedenleri;Aleviler yaylaları bastı

.
Geceleyin yukarki mahallede saklanmışlar.Onlar solcu mahalleye girip maraş katliamını başlatıyorlar.

Mahalle aniden kuşatılıyor.

Evlerin,Kapılar kırılıyor insanları dövüyor öldürüyorlar.Tabi birileri bunları yönlendiriyor,bir hain.Alevilerin olduğu evleri göstererek sağcıları salıyordu.Evleri taşlıyorlar.Sürekli ardı ardına insan ölümü gerçekleşiyordu.3 gün açsız sussuz kaldılar.İnsanları bile yaktılar.Kızıl başlar cehenneme! dediler.Heryerden taş sopa.Askerler felan geldi.
Ecevit ile görüşmeler başladı.Ecevit hiç bir şey yapamaıyor.Öyle bir güç var ki olaya ecevit bile müdahale edemiyor.Askerler geç geliyor.
İnsanların üsütne gaz yağı filan dökmüşler.İhtiyarları felan dövmüşler.
Pazartesine kadar il mhp tarafından yönetildi.Pazartesi günü Kayseriden askerler felan geldi.bunlar 3 gün sonra gelmişti .1 saat içinde durdurulabilirdi Maraş katliamını.

İÇ işleri bakanı olayların solcular yüzünden olduğunu söyler.

salı günü katliamınn ardından.Maraş kan gölüydü.Hiç kimseden ses çıkmıyordu.Hastaneler dolu.Alevi evleri yanmış yağmalanmış yok olmuş.Sunni evlerinde ise hiç birşey yok.

Birde öldürdüklerinizin evleri sizlerin olacak ganimet payı paylaşımı filan vaat etmişler.
Doğranmış insanlar,kurşunlanmış insanlar,yanmış insanlar.cesetleri kendileri taşımış bazı ları.Hamile kadınları filan öldürmüşler.Hamile kadının çocuğuda dışarı fırlamış.Öldürülen bebekler öldürülen annelerin üzerine konmuş.Bir sürü küçük çocuk doğranmış.

Olaylar yavaş yavaş tezgahlandı.Devlet bunu çok iyi biliyordu.MİT’den çıkarılan raporlarda;insanlar devletin içine yerleşmiş(Şeriatçılar,tarikatlar).Ve bunların hepsininde Türkeşin bağlantısı olduğu yazıyordu.Türkeş tabi bu olayı öne sürüp hükümetin istifa etmeli  der.bkz:kontrgerilla

Ecevit iktidarda durmak için başka güçlere bulaşmadı.Bulaşmadığı içinde o güçler onu eninde sonunda kırdı.

Katliamdan sonra olayların çıkış sebebini solculara yüklediler.Avukatlar ,demokratlar yargıçlar susturuldu.İŞkence odalarına götürülen bir sürü maraşlı vardı.

Katliamı yapan insanlar halen hayatlarını rahatça devam ettiriyorlar.Milletvekili felan oldular.

Karaoğlanın kazığıdır bu! Susmamalıydı.Sonunda ölüm olsa bile susmamalıydı!

Nato,Ordu,Kontgerilla katildir!

 

Şu an o güzel illerde yobaz dolu.Maraş berbat halde!.Güzellik oraları terketti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s